5G Fiyatları tüketiciye nasıl yansıyacak?

Gelecek yıl 5G dünyadaki hemen her yere yayılmaya başlayacak. Ancak, erken benimseyenler olmak isteyenler muhtemelen 5G cihazlarının fiyatlarını oldukça kazık bulacaklardır.

Her şeyden önce tarifeler var. Çoğu ülkede, milyar dolarlık bir yarış olacak taşıyıcılar arasında 5G’lik frekanslar açık artırılacaktır. Daha sonra ağ genişlemesi ele alınmalıdır. Binlerce anten, hücre kulesi vb. Ağa kurulmalı ve bağlanmalıdır. Bu, ağ operasyonları pahalıya mal olacak ve maliyetlerin kısmen size aktarılacağından emin olabilirsiniz. Besin piramidini, tüketim piramidi olarak düşünün her zaman tabanda kalan son tüketiciye yansır.

Donanım da pahalı olacak!

Sadece 5G’yi pahalı bir zevk haline getirecek tarifeler değil. Snapdargon 855 ile, 5G için X50 modem SoC’nin bir parçası değildir. Ayrı olarak satın alınmalı ve lisanslanmalıdır. Eşleşen mmWave antenler de isteğe bağlıdır. OnePlus’ın kurucusu Pete Lau, 5G’nin yeni OnePlus akıllı telefon için müşterilere 200 $ / 300 $ ekleyeceğini duyurdu.

Qualcomm patronu Cristiano Amon, ABD’nin Snapdragon Tech Zirvesi’nde yaptığı basın toplantısında, üreticiler için bu ek maliyetleri perspektif haline getirdi: “Bazı OEM’lerin, mevcut müşteri tabanlarına mümkün olduğunca ek maliyetler getirmesi olasıdır. Amon , pazar paylarını artırmak için fiyatı bir araç olarak kullanmak isteyebilir. ” diyor. Bu temel olarak, bazı üreticilerin 5G yükseltmeleri için kullanıcılara ödeme yapmayı tercih edeceği, diğerlerinin ise (kısmen ya da tamamen) rekabetin önünü açmak ve pazarın daha büyük bir bölümünü güvence altına almak için ödeme yapacağı anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz