5G Teknolojisine İlk Geçecek Ülke Belli Oldu

5G teknolojisinin kullanımına ilk ülke Güney Kore olacak gibi görünüyor. Cumartesi günü yapılacak olan yarışmaya göre belli olacak olan 5G teknolojisi için Güney Kore kazanma adaylarının üst seviyesinde görünüyor.

3 Telekomünikasyon Şirketi Kullanacak

5G teknolojisini ilk kullanacak olan ülkeler arasında Güney Kore yer alıyor. Cumartesi günü yapılacak olan yarışmanın kazanmaya en yakın adaylardan birisi görünüyor. Ülkede güçlü üç ana Telekomünikasyon şirketi bulunuyor. Bunlar; SK Telecom, KT ve LG Uplus Cumartesi günü bu şirketlerin 5G teknolojisine geçeceği belirlendi.

Özellikle akıllı telefonlar başta olmak üzere saatler, otomobiller ve birçok internet teknolojisinde kullanılan araçların düzenli bir şekilde daha verimli olabilmesi için kopmayan internete ihtiyaç duyuyor. Süreç böyle olunca 5G teknolojisine geçilecek.

4G ile 5G Arasındaki Örnek Fark

Mevcutta birçok ülke son teknoloji olan 4G’i kullanıyor. 4G LTE saniyede 1 gibabit veri aktarımı sağlayabiliyor. Bu da HD kalitesindeki bir filmin indirilmesi demek yaklaşık 1 saat sürmesi anlamına geliyor. Yani 4G’nin aslında istenileni vermediği görülüyor.

5G ise 4G’ye göre saniyede 10 gigabit veri aktarımı sağlayacak. 5G’den bu verimi almak da pek imkânsız olmasa da 4G’ye göre daha güçlü olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 5G bir önceki 4G’ye göre daha yüksek radyo frekansı kullanabilecek. 4G 20 mHz bant kullanırken, 5G, 6 mHz bant kullanacak.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz