ABD-ÇİN ticaret savaşında ‘ateşkes’ anlaşması!

 
2018 yılında ABD ve Çin arasında çıkan ticaret savaşları tansiyonları giderek artırdı. Ürün fiyatları ve vergileri  artarken bu durumdan teknolojik bileşenlerde nasibini aldı. Teknoloji takipçi ve kullanıcıları bu gümrük tarifeleri hususuna oldukça sitemli olsa da süreç böyle devam ediyordu. Ancak endişeli teknoloji meraklıları şimdilik daha kolay nefes alabilir, çünkü daha serin kafalar galip geldi ve bir çözüm bulunacak gibi görünüyor.

ABD, daha önce 2019 yılının başında Çin mallarına yönelik tarifeleri % 25 yükseltmekle tehdit etti, ancak şimdi, Xi Jinping ve Başkan Trump ile Arjantin’deki G-20 zirvesinde anlaşmaya varılan bir “ateşkes” anlaşmasının bir parçası olarak, % 10 olarak görüşüldü. Bu arada, iki tarafın şimdi fikri mülkiyet hırsızlığı ve patentleri gibi dikenli konuları ele alan yeni bir anlaşmayı müzakere etmek için 90 günü var. 90 gün sonra anlaşma yapılmazsa, tarifelerin % 25’e kadar çıkması beklenmektedir.

Teknolojik malların yanı sıra, anlaşma enerji ve tarım sektörleri üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Beyaz Saray’a göre: “Çin henüz kabullenmiş değil  ama satın almayı kabul edecektir. Önemli ölçüde; tarım miktarı, enerji, endüstriyel ve diğer ürünler iki ülke arasındaki ticaret dengesizliğini azaltmak için. Çin hemen çiftçilerimizden tarımsal ürün satın almaya başlamayı kabul etti.”diye açıklama yapıldı.

Önerilen tarifeler kaldırılsa bile, akıllı saatler veya akıllı hoparlörler gibi pek çok cihaz etkilenmez, ancak daha zor hale gelirse, üretirken veya kaynak bileşenlerini geliştirmek zorlaşırsa, fiyat artışlarıyla etkilenecek bir dizi elektronik cihaz vardır. Ve bu , ABD pazarından etkin bir şekilde yasaklanan Huawei Mate 20 Pro ve arkadaşları gibi akıllı telefonlar bile saymıyor.

90 Günlük son tarih, müzakereciler iki tarafı yıllarca kavga ettikleri konuların ortadan kaldırılacağı, ancak sonucun Amerikalıların ve Çinlilerin çoğunluğuna fayda sağlayabilecek bir şey olduğunu umalım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz