Çin, genetiği düzenlenmiş bebekler yarattığını iddia ediyor!

Genetiği değiştirilmiş bebekler burada. En azından, Çinli bir araştırmacı iddia ediyor. Shenzhen’deki Güney Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nden Jiankui’ye göre, birkaç hafta önce şehirde doğan ikiz kızlar ilk CRISPR tarafından düzenlenmiş insandır.

O’nun iddiaları doğruysa, gen düzenlemesi için ileriye dönük, devasa bir sıçrayışı temsil eder. Bilim adamları hayrete düşmüş ama kuşku duyuyorlar ve hem işin bilimsel geçerliliği hem de etik anlamlarıyla ilgili ciddi kaygıları var.

Bilim insanları neden şüpheci?

İlk olarak, kısa bir fen dersi. CRISPR bir çift genetik makas gibi davranır ve bilim adamlarının DNA’lardan genleri çıkarmasına ve istenmeyen özellikleri ortadan kaldırmasına izin verir. Kıtlığı sona erdirmekten genetik hastalıkları ortadan kaldırmaya kadar her şey için büyük bir potansiyele sahiptir, ancak araştırma alandakiler teknik ve etik maden sahasında gezinirken dikkatli olmuştur.

CRISPR tekniği daha önce insan embriyoları üzerinde kullanılmıştır, ancak çoğu bilim adamı, bu embriyoların rahime geri implante edilmesinin uzun bir yol olduğu konusunda hemfikirdir. Mason Tıp Enstitüsü, Yaşam Bilimleri ve Edinburgh Üniversitesi Yasası’nın biyoetik ve yönetmeni Sarah Chan, “Bilimin klinik uygulama için henüz hazır olmadığı yaygın olarak kabul ediliyor” diyor. “Belirsizliklerin giderilmesi ve riskleri denemek ve anlamak için daha çok şey yapılmalıdır.”

CRISPR araştırmacılarının uğraştığı ve üstesinden geldiklerini iddia ettiği iki temel bilimsel sorun var. Birincisi, değiştirmeye çalıştığınız kişiye ek olarak diğer genleri düzenleme tehlikesi anlamına gelen ‘hedef dışı etkiler’ dir. UCL’deki reprodüktif bir bilim adamı olan Joyce Harper, “Gerçekten de genom düzenleme ile ilgili araştırmaların ilk aşamalarındayız” diyor. “Ne yapabileceklerini bilmiyoruz ve bunun kişi için ne anlama gelebileceğini”.

İkinci problem, bir organizmada sadece bazı hücrelerin başarılı bir şekilde değiştirildiği zaman olan ‘mozaikçilik’dir. Harper, “Bunun gelecekteki kişi üzerinde etkili olabileceği hakkında hiçbir fikrimiz yok” diyor. “Eğer kistik fibroz için yapıyorsanız, örneğin, ve hücrelerin sadece bir çeyreğinde düzeltmeye sahipseniz, o kişi hala kistik fibrozise sahip olacaktır.”

Bu engellerin üstesinden gelmek için gereken bilimsel atılımları yapsaydı, yayınlanan çalışmalarda bunun kanıtı çok azdır. Bu buluş, hakemli bir dergide rapor edilmedi. Bunun yerine, Çin klinik deneme kaydında ve tanıtım amaçlı bir YouTube videosunda yayınlanan iki tıbbi raporda ortaya çıktı. Harper, “Hakemli bir dergide hiç bir şey yayınlamadı” diyor. “Herkes bu teknolojiyi uygulamaya başlamadan önce verimliliğini kontrol etmeli ve güvenliği kontrol etmelidir, böylece bilimsel topluluk tarafından gerçekten değerlendirilebilir.”

Etik mi?

Avrupa Biyoenformatik Enstitüsü’nün müdürü Ewan Birney’e göre, bu çalışma bir Avrupa ortamında “neredeyse kesinlikle” etik olmayacaktır. “Bu bilim türünün toplumun güvenebileceği güçlü bir düzenlemeye ihtiyacı var” diye yazdı.

Birney ayrıca, He’nin ve meslektaşlarının odaklanmayı seçtiği gen seçimiyle ilgili soruları gündeme getiriyor. CRISPR’yi insanlara kullanma konusundaki tartışmaların çoğu, kistik fibroz gibi genetik hastalıklar etrafında mevcut tekniklerin kullanımı için taranabilecek şeylerdir. Birney, “Uygulama öncesi tanının işe yaramayacağı, ancak CRISPR’nin işe yarayacağı ciddi genetik hastalıklar yok” diyor.

Raporda, HIV’in hücrelere girmek için kullandığı protein kanallarını oluşturmak için kullanılan CCR5 genine baktığı bildiriliyor. Geni olmayan kişilerin hastalığa karşı bazı dirençleri vardır ve bazı tedaviler bu kanalları bloke etmek ve virüsün girmesini önlemek için ilaç kullanır.

Babanın HIV pozitif ve anne HIV-negatif olduğu işe alınmış çiftleri inceliyor ve CCR5 genini embriyolardan uzaklaştırmak ve onlara HIV direnci vermek için CRISPR kullanıyor. Bununla birlikte, Harper ve diğerlerine göre, bu senaryoda HIV bulaşma riski nispeten düşüktür ve riski daha da azaltmak için denenmiş ve test edilmiş başka yöntemler de vardır.

Chan, “Artık bir terminal, tedavi edilemez hastalıktan bahsetmiyoruz” diyor. “Bu küçük ve hala bilinmeyen risklere karşı küçük, marjinal faydaları ortaya koymak gen düzenlemesini etik veya sorumlu bir tutum değildir.”

Chan, bir insanın gen düzenleyici teknolojilerin kullanımı konusunda bir konsensüs beklemeden, tüm alanı geri alma riski olmadan, böyle bir şekilde ilerlediğini söylüyor. “Gerçekten ihtiyacımız olan şey, ilgili tüm insanlarla etkileşimde bulunmaya çalışan küresel ve kapsayıcı bir kamusal diyalog” diyor.

Neden şimdi?

Haberlerin zamanlaması ilginç. Dünyanın önde gelen genetikçilerinin, Genom Düzenleme Üzerine İkinci Uluslararası Zirve için Hong Kong’da toplandığı gibi geldi. Hem Çarşamba hem de Perşembe günü konuşacak ve bilimsel topluluk, iddialarını doğrulayabilecek ya da gözden düşürecek olan çalışmalarıyla ilgili daha fazla ayrıntı bekliyor. “Sunumunu duymamız gerekiyor, bilimsel raporlarını görmemiz gerekiyor” diyor Harper. “Yaptıklarını görmemiz gerekiyor, bunu doğrulamak için ne yaptığını söylemeli ve gerçekte mozaikçiliğin ya da hedef dışı etkilerin olmadığını gösteriyor.”

Harper, Shenzhen’deki araştırma laboratuvarlarını ziyaret etti ve Çin’de genetik teknolojilere yatırım düzeylerini gördü. Kendisinin iddia ettiği şeyi gerçekten yapabildiğine ve gizli bir CRISPR atılımının gerçekleştiğine inanıyor. “Şu anda yayınlanmış hiçbir şey olmadığını iddia etmemiz gereken bir şey var, ama atılımlar bir gecede gerçekleşebilir,” diyor. “Gelecek birkaç hafta gerçekten ilginç olacak.”

YouTube videosunda, teknolojinin yalnızca hastalıkların önlenmesi için kullanılmasını istediğini ve görünüş ve IQ gibi şeyleri manipüle etmediğini söylüyor. “Gen cerrahisi şifa için bir teknoloji ve kalmalıdır” diyor. Eğer iddiaları doğrulanabilir ise, Harper bir sonraki adımın, insanların üzerinde yaygın olarak kullanılmadan önce, çok sayıda araştırma ekibi tarafından onaylanan prosedürün güvenlik ve etkinliğine sahip olduğunu, ardından da kamusal ve politik bir tartışmanın ve mevzuattaki değişikliklerin olduğunu söylüyor.

Harper, “Onu kimin için kullanacağımıza ve ne zaman kullanacağımıza karar vermeliyiz” diyor. “Ne olursa olsun, genel tartışmalara devam etmemiz gerekiyor. Bu, sahip olduğumuz çocuklarda temel bir değişiklik olacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz