GCHQ’nun eski patronu ”Facebook demokrasiyi tehdit edebilir” diyor!

 
GCHQ(Government Communications Headquarters), istihbarat teşkilatının eski başkanı olan zorlu düzenlemeler olmadan Facebook‘un demokrasi için bir tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Robert Hannigan BBC’ye, sosyal medya devi, kullanıcı verilerinden “gizliliğinizi korumaktan” daha fazla ilgi duyduğunu söyledi. Bu hafta milletvekillerinin ardından , Facebook’un kullanıcı verileri üzerinde gizli gizli anlaşmalar yapmakla suçlanıyor.

BBC Radio 4’ün Today programına verdiği bir röportajda Bay Hannigan şunları söyledi: “Bu, ücretsiz hizmetler sunan bir tür kabarık hayır kurumudur. Çok sıkı bir uluslararası iştir ve bu büyük teknoloji şirketleri, esasen dünyanın en büyük küresel reklamcılarıdır. Milyarlarını yaptıkları yer burası.
 

Belge önbelleği

 
Milletvekillerinin bu hafta başında yaptığı açıklamada, Facebook şefi ve milletvekilleri tarafından yazılan e-postalar, bazı geliştiricilerin bazılarını reddederken bazı geliştiricilere kullanıcı verilerine özel erişim sağlamak için gizli anlaşmalar yaptığını gösteriyor.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi, sahte belgelere yönelik soruşturmasının bir parçası olarak online olarak dahili belgelerin önbelleğini yayınladı.

Dosyaların Facebook’un kasıtlı olarak kullanıcıların Android uygulamasında gizlilik değişikliklerinden haberdar olmaları için “olabildiğince zor” hale getirdiğini de belirtti.

Ancak Facebook, belgelerin “çok yanıltıcı bir şekilde” sunulduğunu ve ek bağlam gerektirdiğini söyledi.

Bay Hannigan, bu hafta baş finans görevlisi Kanada’da tutuklandıktan sonra Çin Telekom şirketi Huawei ile ilgili endişelerini azalttı.

Suçlamalar kamuya açıklanmamıştır ancak şirketin İran yaptırımlarını ihlal ettiği düşünülmektedir.

Ancak, Çin’in casusluk için Huawei teknolojisini kullandığı ve bazı ülkelerin ekipmanlarını 5G mobil şebekelerinden engellediği yönünde endişeler var.

Bay Hannigan şöyle dedi: “Endişem, şu anda Çin teknolojisinin ve özellikle de teknolojinin ya da olası tehdidin anlaşılmasıyla değil, her tür şey tarafından yönetilen Huawei’nin özellikle bir tür histeri büyüyor. Burada daha sakin ve daha ateşli bir yaklaşıma ihtiyacım var. ”

Firmanın siber güvenlik ve mühendisliğe yaklaşımı hakkında endişeler olsa da, Huawei’nin sistemlerinde “kötü amaçlı arka kapılar” bulunmadığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz