Qualcomm, Windows 10 için Snapdragon 8cx yonga setini duyurdu!

Hawaii’deki Snapdragon Zirvesi’nde Qualcomm, Windows 10 bilgisayarları için tasarlanan en son yonga setini tamamladı. Bu yonga seti Snapdragon 8cx olarak tanımlandı. Bu, Snapdragon 850’nin halefi ama tamamen farklı bir canavar.

Snapdragon 850, mobil cihazlar için tasarlanan modifiye edilmiş bir Snapdragon 845 iken, 8cx, şirketin zeminden Windows 10 PC’ler için özel olarak inşa edilmiş bir tür SoC ilkidir. Bu bir 7nm süreci üzerinde yapılan ve önümüzdeki yılın üçüncü çeyreğinde civarında piyasaya sürülecektir.

Şirket, Reddit paritesini belirtmek için Snapdragon 850’nin iki katı performans göstereceğini söylüyor. Qualcomm, 8Cx performansının yerel Windows ARM uygulamalarını çalıştırırken Intel Core i5 U-serisi CPU’yla karşılaştırması gerektiğini söylüyor. SD850 bir Core i5-6300U’yu çok çekirdekli benchmark puanlarında yendi ve sadece tek çekirdekli skorlarda hafif bir gecikme yaşadı, bu yüzden kesinlikle inandırıcı olabilir. 8cx’in şu anki nesil Core i5 8. gen bölümüne göre karşılaştırılması gerekecek.

Snapdragon 8cx’in Adreno 680 GPU, çift 4K HDR ekranlarını ele alacak ve 120 fps’de 4K HDR video oynatımı için donanım hızlandırmasına sahip olacak. Çip setinin CPU çekirdeği Kryo 495 olacak ve ayrıca 2 Gbps ve 316 Mbps yüklemelerin üst teorik indirme hızına sahip entegre bir X24 Cat.20 LTE modem var.

Üçüncü-gen PCI-E ve ikinci-gen USB 3.1 “sınırsız çevre birimleri” için desteklenecek ve depolama için NVMe SSD’ler için destek var. Yerleşik Hexagon 685 DSP, Cortana ve Alexa için geliştirilmiş sesli asistan deneyimlerini mümkün kılacak ve Qualcomm’un dördüncü gen AI motoru da var.

Bluetooth 5.0, Quick Charge 4+ sürümünün yanı sıra desteklenmektedir. 8cx, hiç şüphesiz en hızlı Snapdragon ve dizüstü / 2-in-1 kategorisinde, herhangi bir telefonda bulabileceğinizden daha iyi ısı dağılımı ile mümkün olan bir başarıdır. Qualcomm ayrıca çekirdekte 8cx’e sahip olacak cihazlar için uzun süre(çok günlü) pil ömrü vaat ediyor.

Buna ek olarak, bu, her zaman bağlı bir PC platformuna ilgi duyan işletmeler tarafından benimsenmesi için kritik olan Windows 10 Enterprise(işletmeler) için bir sertifika alan ilk Snapdragon olacaktır.

Son olarak, garip ismi ele alalım: “Cx” harfleri, görünüşe göre “compute(hesaplama)” ve “extreme(aşırı)” için duruyor ve bu konuyla ilgili noktayı, Qualcomm tarafından yapılan herhangi bir Soc’nin en radikal yinelemesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz