Twitter CEO’su Jack Dorsey  Myanmar tweet’leri için eleştirildi!

Twitter‘da genel müdür, ülkede insan hakları ihlallerine dair yaygın iddialara rağmen Myanmar‘ı bir turizm merkezi olarak tanıtmaktan dolayı eleştirildi.

Bir dizi tweet’de Jack Dorsey, geçen ay bir meditasyon için kuzey Myanmar’a seyahat ettiğini söyledi.

“İnsanlar sevinç dolu ve yemek harika” dedi, 4 milyonluk takipçilerini ziyaret etmeden önce. Ancak bazıları, onu Müslüman Rohingya azınlığının kötü durumunu görmezden gelmekle suçladı. Geçen sene, Myanmar ordusu, Rohingya militanlarının birkaç polis makamına saldırı düzenledikten sonra şiddetli bir saldırı başlattı.

Binlerce insan öldü, insan hakları örgütleri ordunun toprak yaktığını ve keyfi cinayet ve tecavüze uğradığını söylüyor. Bir Twitter kullanıcısı, Bay Dorsey’nin tweet’lerine yanıt olarak şunları yazmıştı: “Bu noktada etkin bir şekilde özgür bir turizm reklamının kendileri için yazılması, tartışılmaz bir şeydir.

“Ses tonu burada … vay,” dedi başka bir kullanıcı.

Bir cevap, “Bu son derece sorumsuz bir tavsiyedir”. “Haberlere ve kendi platformundaki çıkmazlara hiç dikkat etmiyor mu?”

Askeri saldırı, komşu Bangladeş’e evlerinden kaçmak ve şiddetten kaçmak için kaçan 700.000 Rohingya’dan daha fazla bir sürgün geçirdi.

BM, operasyonu “etnik temizlik ders kitabı” olarak nitelendirdi ve üst düzey Myanmar yetkililerinin soykırım için soruşturulması ve yargılanması gerektiğini söyledi.

Ordu daha önce tüm yanlışları ortadan kaldırdı ve BM’nin iddialarını reddetti.

Rohingya mültecileri ile röportaj yapan El Cezire için bir muhabir olan Mohammed Jamjoom, Bay Dorsey’nin tweet’leri tarafından “tamamen suskun” kaldığını söyledi.

Diğerleri ise, Dorsing’in yönettiği gibi sosyal medya platformlarının Rohingya krizinde oynadığı role işaret etti.

Geçen ay, Facebook, platformunun Myanmar’da “çevrimdışı şiddeti teşvik etmek” için kullanılmasını engellediğini belirten bir raporda anlaştığını söyledi.

“Sosyal medya soykırımı güçlendiriyor ve bu arada, Jack Dorsey gururla yaptığı sessiz sessizlik hakkında tweet atıyor,” diyor bir tweet.

“Myanmar’da meditasyon yaparken, [hükümet] ve taraftarlarını platformunuzu kullanmasını nasıl engelleyeceğinize dair herhangi bir açıklama var mı?” başka bir kullanıcı yazdı.

Bay Dorsey, eleştirilere cevap vermedi, ancak daha önce tweet’lerine verdiği yanıtları takip edeceğini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz